Elektrik, akünün eksi kutbuna doğru en az direnç gösteren yolu izler. Eğer eksi kutup bağlantınız zayıflamışsa akım diğer kablolardan geçerek garip problemler çıkmasına sebep olur. Frene basınca fan yanması, hatta kalorifer fanının içerideki havayı emmesi gibi sorunlara dahi rastlanmıştır. Zayıf negatif bağlantıları genelde ters voltajla çalışan, motor ve ampul gibi unsurları etkiler.

Negatif kutup bağlantınızın kalitesi düştükçe düşük performans, yüksek yakıt tüketimi ve hoparlörlerden gelen statik gürültüsü gibi sorunlar yaşanmaya başlar.

Kaliteli bir kablo kullanırsanız sorunsuz bir elektrik akımı ve elektrikle çalışan tüm aksamlarda performans artışı sağlayabilirsiniz :

  • Elektrik gürültüleri azalır
  • Buji performansı artar
  • Motor verimliliği artar
  • Yakıt sarfiyatı azalır
  • Daha fazla güç elde edersiniz

Bujilerinizin Tüm Potansiyelini Kullanın

Bujiler iki elektrot arasında yüksek voltajlı bir kıvılcım çıkartan basit parçalardır. Bu kıvılcım basınç altındaki yakıt-hava karışımını ateşleyerek yanmayı sağlar. Bujiler yüksek gerilime dayanıklı bir kabloyla beslenen bobinlerden oluşur. Bir çok insanın dikkat etmediği nokta bujilerden çıkan kıvılcımı yakalayan bir kablo olmadığını gözardı eder. Bunun yerine motor bloğu bir devre elemanı gibi davranır ve kıvılcımı yakalayarak elektriğin aküye geri dönmesini sağlar.

Eğer motor negatif kablosu eskimiş veya kötü bağlanmış ise akıma karşı direnç göstererek bujilerdeki kıvılcımın şiddetini azaltır. Zayıf kıvılcım ise zayıf veya gerçekleşmeyen yanma demektir. Bu, daha yüksek yakıt sarfiyatı ve daha düşük güce neden olur. Sadece kablonuzu yenileyerek bütün bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Fortwo ve Roadster Kablo Değişimi

Örnekte gördüğünüz esnek plastik kaplamalı, 25mm kare yüzeyli pabuçları olan, kalın bir negatif kutup kablosudur.

Orjinal kablo motorun üst tarafından kolayca erişilebilecek bir yerde :

Yüksek ihtimalle yorgun, eski ve paslı bir kablo göreceksiniz :

10mm soket ve yarım kol ile yerinden kolaylıkla sökebilirsiniz.

Diğer ucunu sökmek için mafsallı kol kullanmalısınız.

Kablonun diğer ucu motora egzoz askısından bağlıdır. E11 veya E12 soket ile kablonun bu ucunu da sökerek araçtan ayırın.

İki kablonun mukayesesi :

İki bağlantı noktasını da bakır gresiyle biraz ovun. Bu paslanmayı önleyeceği gibi daha iyi iletkenlik sağlayacaktır. Kablonun bir ucunu gevşekçe bağlayın :

Diğer tarafını da gevşekçe bağlayın. Kabloyu nereden geçireceğiniz tamamen size kalmış; TIK borusunun altından geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Kabloyu düzgünce yerleştirdikten sonra iki ucu da iyice sıkın ve bir test sürüşüne çıkın.

Akü Negatif Kablosunu Değiştirmek

Motor negatif kutup kablonuz artık oldukça sağlam. Yeni şişe boğazınız akünün kendi bağlantısı olacak. Motor kablosunun en kalını olması ideal olduğundan standart 19mm karelik kabloyu 35mm karelik bir kabloyla değiştiriyoruz.

Satın almanız gerekenler; kısa, kalın ve kare pabuç uçlu bir kablo ve yeni bir akü başı bağlantısı :

İki ucu biraz farklıdır; deliği daha büyük olan pabuç yeni akü başına, baş aşağı gelecek şekilde takılmalıdır. Burada da kontakt macunu veya gres kullanabilirsiniz.

Bagaj havuzunu yerinden çıkarın. Eski kabloyu çıkarttıktan sonra elektrik kontakt macunu veya gres uygulayarak yeni kabloyu yerine takın.

Bir cevap yazın