Roadster’in üzerinde bulunan SMD LEDlerinin tamamı PLCC-2 (TANTAL/B) modeldir ve çok ucuza, kolaylıkla bulunabilir. Nadir durumlarda Smart araçlarda  4.0 x 4.0 sağ açılı SMD LEDler kullanılmıştır.

SMD Yönü Belirleme

Çoğu LEDde olduğu gibi SMD LEDler de tek yönlü çalışır. Standart LEDler tek düz kenar ve bir kısa bacakla işaretlenmiştir. SMDledlerin bir köşesinde üçken bir girinti bulunur. Aşağıdaki fotoğraflarda kırmızıyla işaretlenmiştir.

SMD LEDleri Lehimleme

Öncelikle mevcut LEDleri çıkarmalısınız. Bunu yapmak için üç seçeneğiniz var :
1. İki ayrı havyayla iki bağlantısını ısıtın ve çekin
2. Bir havya ve bir lehim emici ile lehimleri tek tek çekerek LEDi çıkarın
3. Bir havya ve yeterli miktarda lehim pastası ile ısıttığınız lehimleri yerinden sökün.

Karttaki eski LEDleri çıkarttıktan sonra kartın üzerini lehim artıklarından temizleyin. LEDleri yerlerine yerleştirin ve her iki ayağını lehimleyin.

Lehimlemenin “normal” yolu havyanın ucunu ayaklara değdirip lehim telini bu noktaya eriyene kadar bastırmaktır. SMD LEDlerde ise bu yöntem tavsiye edilmez çünkü sıcaklık LEDi öldürebilir.
Havya hiçbir yere temas etmezken lehim telini havyanın ucuyla eritip uçta oluşan damlayı çabukça LEDin ayağına değdirmektir. Isı transferi bu sayede çok azalır.
Lehimleme işlemi bittiğinde gözle ve parmağınızla dokunarak tüm lehimlerin sağlam olduğunu ve yönlerinin doğru olduğunu tekrar kontrol edin. 

Roadster Yol Bilgisayarı

LEDlere ulaşmadan önce zorlu bir söküm işlemi sizi bekliyor.
Bu projede orjinal LEDler değiştirilmemiş, yerlerinden çıkarılıp farklı LEDler lehimlenmiştir.

Yol bilgisayarını sökün ve üzerindeki Torx8 vidaları açın.

İki tarafta da olduğunu unutmayın.

PCB yerinden çıkarılabilir hale gelecektir. PCBye dokunmadan önce kendinizi topraklayıp statik elektriğinizi boşaltın. Vücudunuz ve kıyafetlerinizdeki statik elektrik PCByi kullanılmaz hale getirebilir.

Lehim emici ya da lehim pastası ile kırmızı ile dairelenmiş lehimleri sökün. Maviyle işaretlenmiş klipsleri kabloya doğru hafifçe çekerek kabloyu ve ekranı çıkartın.

LCDyi yerinden çıkarın.

LCDyi ters çevirdiğinizde dört metal klips göreceksiniz. Bunları geriye doğru nazikçe bükerek ekranı dağıtın.

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi parçalamanız gerekiyor.

Işık dağıtıcı paneli kitap gibi açarak LED şeridinden ayırın.

Muhtemelen şimdiye kadar gördüğünüz en küçük LED şeritle karşılaşacaksınız.

Üzerindeki LEDler değişemeyeceği için şeridi yerinden söküp atın.

Küçük bir uç kullanarak beyaz plastik LCD yuvasına üç delik açın. Deliklerin çapları 5mm olmalıdır, PLCC-2 LEDleri barındırabilecek kadar.

Bu fotoğrafta yeni LEDlerin bağlanacağı yeri görebilirsiniz. Tüm parçaları dikkatlice tekrar birleştirin. Işık kılavuz kağıdını tırtıklı tarafı üste gelecek şekilde yerleştirin. Orjinalinde alta geliyordu. Üste gelecek şekilde koymazsanız ışık orantısız dağılacaktır.

Her bir LEDi açtığınız deliklerin üzerine koyun. Yapıştırıcı ya da kaliteli bir bant ile yapıştırın. Tek tarafı yapışkanlı neopren kullanırsanız ışık sızmasını engeller.

Artı ve eksi kabloları kendi aralarında birleştirin.

Kart üzerinde yerlerine lehimleyin. Bilgisayarı tamamen toplamadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Eğer herşeyi doğru yaptıysanız aşağıdaki sonucu alabilirsiniz :

Şahsen uyguladığım çözüm ise hurda bir LCD ekrandan aynı boyutlardaki bir şerit LEDi eskisinin yerine lehimlemek oldu. Aracımın parçalarını delmeyi/bozmayı sevmediğimden orjinaline daha sadık kalarak tadilat yapmak istedim. Sol altta unuttuğum yalıtkan bantı saymazsak sonuç tam istediğim gibi oldu :

ekran

Bir cevap yazın