Eğer balatalarınızı da değiştiriyorsanız, buraya bakmalısınız.

Aşınma Limiti

Smart marka araçlarda yeni fren diskleri 9mm kalınlığındadır. Değiştirilmeden önce azami aşınma miktarı 1 milimetredir. Disklerinizi kumpasla ölçtüğünüzde 8e yakın veya daha düşük bir rakam okuyorsanız disklerinizi acilen değiştirmeniz gerekmektedir.

Disk Montajı

Aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak :

  • Kriko,
  • Aks sehpası,
  • 13, 15 ve 17lik anahtarlar,
  • T30 tornavida,
  • E18 soket,
  • Pistonu geri itmek için kıskaç.

Öncelikle gijonları gevşetin. Aracı krikoyla kaldırın ve aksların altına sehpaları yerleştirerek güvenliği sağlayın.

smart-fren-diski-degistirmek

Tekerlek çıkarıldığında bu görüntüyle karşılaşacaksınız. Şimdi, fren disklerini çıkarmadan önce balataları çıkartmalısınız.

İşin ustalık isteyen kısmı burada başlıyor :

Balatalar sökülmüş haldeyken pistonu eski pozisyonuna getirin ve civatalarını sıkmadan takarak sabitleyin. Fren tertibatının arka tarafında, kaliperi yerinde tutan iki civatayı bulun. Bunlar E18 soket ile sökülebilir. Bir sonraki fotoğrafta kaliper çıktıktan sonra civata deliklerini görüyorsunuz. Bu, size civataların yeri hakkında bir fikir verecektir.

smart-fren-diski-degistirmek-2

Fren hortumlarını germemek için kaliperi yaylara bir kablo bağıyla sabitleyin.

smart-fren-diski-degistirmek-3

Diski tutan küçük T30 vidayı çıkarın.

smart-fren-diski-degistirmek-4

Vidayı çıkarttıktan sonra disk eğer paslanarak sıkışmışsa yumuşak bir çekiçle birkaç hafif vuruş gerekebilir. Çıktıktan sonra böyle gözükmesi gerekir. Aynı zamanda kaliperi çalışma alanından nasıl uzaklaştırdığımı ve civata deliklerini görebilirsiniz.

smart-fren-diski-degistirmek-5

Sıradaki fotoğrafta ABS tetik halkası ve sensör kolaylıkla görülebiliyor.

smart-fren-diski-degistirmek-6

Göbeğin etrafını temizleyin ve pastan arındırın. Yeni diski takın ve T30 vidayla sabitleyin. Yeni diskin üzerinde gres kalmadığından emin olun. Çıplak ellerle ve frenleme yüzeyine dokunmadan, zarar vermeden motaj yapın. Şimdi dikkatle kaliperi yerine takabilir ve iki civatasını 115Nm güçle sıkabilirsiniz. Bunu yaparken diske zarar vermemeye özen gösterin. Yerine takılıp sabitlendiğinde üstteki 15mm’lik civatayı sökün ve pistonu geri itin.

Şimdi fren pistonunu korumasının içine tekrar itmeniz gerekiyor. Bunu yapmadan önce fren hidrolik silindirinin çok dolu olmadığından emin olun. Eğer doluysa pistonun hidrolik taşmadan yerine yerleşmesi için bir miktar hidrolik sıvısını boşaltın. Parmaklarınızın kuvvetiyle pistonları geri itebiliyor olmalısınız. Eğer itemiyorsanız ince bir tahta parçası ile pistonu zarar vermeden, dikkatlice itin.

Artık balatalarınızı yerlerine takabilirsiniz. Balataların arka yüzüne gıcırtı ve sürtünme sesini engellemek için bir miktar bakır gres uygulayabilirsiniz. Eğer çok sürerseniz ön yüzlerine ve diske bulaştırma tehlikesi vardır.

smart-fren-diski-degistirmek-7

Yerlerine oturduklarında piston taşıyıcıyı yerine döndürebilir, üst civatayı takıp sıkabilirsiniz. Balataların üzerlerindeki yaylar kaliperin penceresinden taşmamalıdır ve üst civatayı takarken yayların basıncını hissetmelisiniz.

smart-fren-diski-degistirmek-8

Diskin ön ve arka yüzünü fren temizleyici ile temizleyerek koruyucu tabakayı kaldırın. Tekerleği takmadan önce freni pompalayarak pistonun balatalarla temasını sağlayın. Depodaki fren hidroliği miktarını kontrol edin. Tekerleği yerine takın ve bijonları 110Nm güçle sıkın. Artık diğer tekerleğe geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın