Silikon intercooler ve TIK borularım geldiğinde eski boruların ve intercoolerın içinde, boğaz kelebeğinde yanmış yağ gördüm. Bu turbolu araçlarda normal sayılsa da kilometresi gittikçe yükselen aracımda eskiyen contalardan da şüphelenmeme sebep oldu.

Bir süredir rölanti ve ani gaz durumlarında aracın geç veya hafifçe sarsılarak tepki verdiğini hissediyorum. Bunu yanmış yağın motora geri dönüyor olmasına ve kelebeği kirleterek hava girişini azaltıyor olabileceğine yorarak bir yağ toplama tankı aldım.

Oil catch tank diye geçen bu alet motorda yanan yağ buharını ve yanmış yağ partiküllerini süzerek breather pipe’taki havayı temizliyor. Pisliği motordan uzak tutuyor.

Bizim araçlarda iki adet breather pipe var. Biri boğaza, diğeri TIK üzerinden turbo girişine bağlanıyor. Bu durumda iki adet bağlamak gerekiyor ancak ben denemek için şimdilik bir tane sipariş ettim.

Alet egzozun solunda, azıcık üstünde yerleşti. Sac vidasıyla şasiye sıkıca sabitlendi. Burayı seçmemin iki sebebi var, içindeki yağın rahat boşaltılabilmesi ve başka hiçbir yer olmaması.

İlk 500km sonunda şeffaf hortumlara baktığımda tanka gidende yağ damlacıkları belirmeye başlamışken geri dönen borular temiz gözüküyordu. Bu da tankın görevini yaptığı manasına geliyor. Artık motorum daha temiz çalıştığına göre bir sonraki ilaveye geçebilirim.

Bir cevap yazın