itgITG hava filtremi az önce gidip PTT’den aldım. Kapının önünde park halindeyken hemen takıverdim.

Gaza biraz yüklenerek bastığımda ESP devreye girdi. Herhalde asfalt kaygandır dedim ama bol trafik ışıklı bir yolda olduğumdan her kalkışta denedim. İlk kalkış anında bariz bir kuvvetlenme söz konusu. Hızlanırken ve rollingde de hissedilir performans artışı sağladı. 140km hıza çıkabildim en fazla, eskisinden daha kısa sürdü. Kısacası oldukça memnun kaldım.

Korktuğum başıma gelmedi : motor sesimde abartılı bir artış olmadı. Hafif bir toklaşma var ve turbonun hava emiş sesini çok daha rahat duyabiliyorum, bu bana büyük zevk veriyor. Dikkatle dinleyince silikon borularla kaybolan chirrup sesimi bile duymaya başladım 🙂

Sanırım standart filtremiz 40tl. Bunu kargo dahil 36 pound’a İngiltere’den, http://www.merlinmotorsport.co.uk adresinden aldım. Sağolsunlar oldukça ilgililer. Sanırımbugün 150 lira civarına geliyor. Bu da 40-60.000 km sonra bedavaya geleceği manasında zira temizleyip yağlayarak 100.000km kullanılıyor. Fiyatı bir yana motorun hava girişinin rahatlamış olması benim için çok onemli. Düşünen varsa gözü kapalı tavsiye ederim.

Not : Sevgili arkadaşım Vedit Fırat Arığ’ın ilavesini aynen aktarıyorum :

Bende de K&N hava filtresi takılı, yüksek basınçlarda bariz daha iyi hava çekiyor stok versiyona göre. Aynı şekilde temizlenip tekrar kullanılabiliyor.

Hava filtreleri potansiyel olarak tam gaz durumunda performansın üst eşiğini yükseltir, bizim araçlarda tam gaz yüklenmek aslında nispeten standart bir pratik olduğundan dolayı daha çok hava çekebilen hava filtreleri önemli, ama daha çok hava çeken demek, daha az filtrasyon da demek oluyor. O yüzden ya yağı da filtre ediyor olmak lazım ya da daha sık değiştiriyor olmak lazım.

Not 2 : Hava filtresini ters takmayabilirsiniz. İki tarafı da aynı. Ben ters seviyorum.

Bir cevap yazın