Öncelikle MAF sensörü nedir, onu öğrenerek başlamanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede neden bu kadar hassas olduğunu görebilirsiniz.

MAF sensörü arızalarında rölanti sabitsizliği, araç yürür durumdan durur vaziyete geçtiğinde stop etme, artan yakıt tüketimi, motorda çekiş kaybı, son hıza erişememe veya geç erişme gibi bulgulara rastlanır. Nispeten pahalı bir sensör olduğundan öncelikle temizlemeyi deneyebilirsiniz.

smart-roadster-map-engine-placement

Yukarıdaki fotoğrafta kırmızı çember içine alınmış olan MAF sensörüdür. Öncelikle elektrik bağlantısını sökün. Açıkça görülen iki mandalı sıkarak hafifçe çektiğinizde sensör yuvasından çıkacaktır.

smart-roadster-maf-sensor

Sensörü ASLA BALATA SPREYİ, WD40 GİBİ KİMYASALLARLA TEMİZLEMEYİN. Sensörün üzerindeki teller oldukça hassastır, balata spreyi aşındırıcı etkiye sahip olduğundan telleri temizlerken inceltecek, hatta koparacaktır. Bu da eskisinden daha kötü duruma gelmesine ve yenilenmesine yol açacaktır. WD40 gibi yağlama amaçlı spreyler ise gerekli temizliği yapacak fakat oluşturacağı yağ tabakasıyla hem ölçüm hatalarına hem de pisliğin çok daha hızlı birikmesine neden olacaktır.

MAF sensörleri sadece bu iş için özel üretilmiş kimyasallarla temizlenmelidir. Bu kimyasalı evde de imal edebilirsiniz ancak ben işi profesyonellere bırakmaya karar verdim ve http://www.724odeal.com/product.php?id_product=565  adresindeki temizleyiciyi kullandım.

Temizlik oldukça basit : sensörü eldiven takarak elinizle tutun ve spreyi çok yaklaştırmadan, bolca sıkarak tellerde ve gövdede bulunan yağ artıklarını temizleyin. Tamamen kuruduğuna emin olduğunuzda yerine geri takın. Umarım sorununuz çözülmüştür.

Bir cevap yazın