SAM Ünitesi Lehim Hatası

2006 Yılı civarında elektronik aletlerin lehimlenmesinde kullanılan kurşun yasaklandı. Bundan önce neredeyse tüm lehim telleri %40 kurşun ve %60 kalaydan oluşmaktaydı. Smart ve daha birçok firma çevre kirliliği endişesiyle yeni lehim tellerini %99 kalay ve %1 bakır veya %95 kalay, %4 gümüş ve %1 bakırdan üretmeye başladılar.

Bu lehimlerin kopmasıyla vites kutusu hataları, CAN bus hataları, kısık yanan ya da hiç yanmayan farlar, merkezi kilit hataları, çalışmayan korna, açılmayan tente gibi sorunlar baş gösterdi.

Kalay Kıllar

İki sorundan oluşması çok zor ama kontrole değer olanıdır.

İnsan saçının 200de biri inceliğindeki kıl benzeri yapılar seneler içinde kurşunsuz lehimlerde oluşur. 1cm boya kadar gelebilir. Eğer başka bir elektriksel unsura temas ederse kısa devreye yol açar. Bu sorun, lehime kurşun eklenmesinin baş sebebidir.

Aşağıdaki Smart anahtarının devre kartının makro çekimidir. Bir çok kalay kılı görebilirsiniz. Bu, aracın durup dururken anahtarı tanımamasının sebebidir.

Tamirat

Kuyumcu gözlüğünüzü takıp koca anakart üzerinde saçtan yüzlerce kat ince kıllar arayacak vaktiniz ve sabrınız yoksa bombardıman tekniği uygulayın! Kuru bir diş fırçasıyla kartın üzerinde lehim olan kısmını fırçalayın. Temizlik bittikten sonra basınçlı havayla ya da kuvvetlice üfleyerek kalan artıkları temizleyin. İsterseniz elektronik temizleme spreyi kullanabilirsiniz.

Lehim Sertliği

Öncelikle SAM ünitesinde olmak üzere tüm elektronik aksamlarda görülebilen bir sorundur.

Kurşun yumuşak bir metaldir. Kalaydan çok daha yumuşaktır. Ne kadar az kurşun içerirse lehim o kadar sert olacaktır. Sürekli hareket eden, ısınan ve soğuyan lehimler için bu pek sağlıklı değildir ve SAM ünitesi lehimleri de tam olarak bu şartlara maruz kalır.

Kurşunlu lehimler küçük hareketlere dayanabilirler ancak kurşunsuz ve sert lehim hareket ettikçe esnemez, kırılıp dağılır.

Aşağıdaki SAM ünitesinde baş ve sonraki ikişer lehimin attığı, 6. ve 8. de ise çatlaklar olduğu rahatlıkla görülmektedir :

Bu sorun, saatlerinin durduğundan şikayet eden araç sahipleri tarafından keşfedilmiştir.

Tamirat

En basit çözüm atan lehimleri tekrar ısıtarak düzeltmektir ancak uzun vadede bu tavsiye edilmez. Başka bağlantılarda yine aynı sorun çıkacaktır. En iyisi, önlem almaktır.

Tüm lehimleri tek tek ısıtıp fazlalık lehimi alın. Biraz lehim pastası uyguladıktan sonra kurşun içeren lehim teliyle tekrar lehimleyin. Fazla lehim kullanmamaya dikkat edin, en fazla orjinal lehim kadar olmalıdır.

Bu Problem Nelere Yol Açabilir?

Kadranda 3 çizgi (vites hatası), kadranda 1 çizgi (CAN bus hatası), çalışmayan ön farlar ve benzeri gibi sorunlar çıkabilir.

Bir cevap yazın