Can Bus Nedir?

CAN (Control Area Network – Kontrol Alan Ağı Veri Yolu) araçtaki başlıca elektronik aksamlar arasında yer alan, biri düşük CAN, diğeri yüksek CAN olarak adlandırılmış iki basit kablodan oluşan bir sistemdir. Bir aksamın diğeriyle haberleşmesini sağlar.

CAN bus kontak açıldığında tüm CAN noktalarının çalışıp çalışmadığını hızlıca denetler. Bu noktaların içinde SAM (Signal Acquisition & Actuation Module – Sinyal Alım ve Aktarım Modülü), ECU (Electronic Control Unit – Elektronik Kontrol Ünitesi), ESP (Electronic Stability Program – Elektronik Stabilite Programı), ABS (Antilock Brake System – Kilitlenmeyen Fren Sistemi), hava yastığı ve takometre bulunur.

Bu noktalardan birisinde iletişim kaybı ya da arıza ortaya çıkarsa veya sigorta atması ve kablo yanığı gibi bir olay meydana gelirse, Smart aracınızın ekranında aşağıdaki ibareyi görürsünüz :

Bu uyarıyı aldığınızda aracınızın çalışmama ihtimali vardır.

Sorunun Giderilmesi

Normalde vitesin gösterildiği ekranda tek yatay çizgi varsa bu bir kablo kopukluğu, gevşemiş bir soket veya elektronik aksam manasına gelir. Çoğunlukla sigorta atmasından kaynaklanabilir. Aşağıdaki sigortaları kontrol etmenizi öneririz :

Sigorta 26 (600cc fortwo ECU & ABS)
Sigorta 27 (600cc ABS)
Sigorta 27 (700cc ECU)
Sigorta 18 (700cc ESP)

Eğer yanık bir sigortanız varsa ve yeni sigortanız kontağı açar açmaz yanıyorsa ilgili cihazda ya da kablolamasında bir problem olabilir. Yeni bir sigorta takın, bu sigortanın bağlı bulunduğu cihazın kontrolörünü ise yerinden çıkarın. Eğer sigorta yine attıysa ucu açılmış bir kablo nötr (toprak) bağlantısına değerek kısa devre yaptırıyor olabilir. Eğer sigorta yanmadıysa kontrolör ya da cihazınızda problem vardır.

Sorun Devam Ediyor İse…

Aracın içindeki kablolar birbirlerine bağlı oldukları ve pek hareket etmedikleri için zarar görmüş olma olasılıkları düşüktür. Aracınızda yaptığınız değişiklikleri sondan başa doğru gözden geçirerek CAN sistemine neyin hata verdirebileceğini düşünün. SAM, takometre, ESP, ABS ve ECU kablo bağlantılarını kontrol edin. ESP kontrolörü zamanla su alarak paslanmış ve sorun yaratıyor olabilir. Ek olarak tüm nötr elektrik bağlantılarınızın sağlam olup olmadığını da denetleyin.

SAM Ünitesi Arızası

Sigorta kutunuzla birleşik olan SAM kontrol ünitesinin lehimlerinin atması da bu sorunu yaşamanıza neden olabilir. Sorunun kaynağını tüm denemelere rağmen bulamadıysanız SAM ünitesinin lehimlerini kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Bir cevap yazın