Bu sayfadaki bilgiler 450 ve 451 kodlu ForTwo ve 452 kodlu Roadster araçları kapsar.

ForTwo (450)
Roadster (452) 

ForTwo 451)

Önemli : Boşaltma tapaları ulaşması zor yerlerde olsalar da aracınızı krikoyla kaldırmayınız. Bu durum fazla yağ koymanıza neden olur. Kriko ile kaldırmak zorundaysanız ön tarafı da krikoyla kaldırarak aracı dengeleyiniz.

Aracı normal motor sıcaklığına ulaşana kadar kullanınız. Bu sayede sıvı ısınacak ve daha kolay akacaktır. Önce üstteki iki tapayı çıkarın, bu sayede alt tapalardan daha hızlı boşalacaktır. Ayrıca eğer üst tapa açılmazsa yağı bir daha dolduramazsınız, bunu da kontrol etmiş olursunuz.

Smart’a göre şanzıman yağı aracın ömrü boyunca değişmesi gerekmeyen bir sıvıdır. Ancak 60 – 90bin kilometrede bir bu yağın değişmesi şanzımanın ömrünü artıracaktır.

Fortwo 450 ve Roadster 452

Motorun solundan baktığınızda aşağıdaki görüntüyü göreceksiniz. Yeşil çember doldurma, kırmızı çember boşaltma tapasını göstermektedir. 8mm allen anahtarı ile doldurma tapasını açın.

sanziman-yagi-1

 

Boşaltma tapasının altına bir kap koyarak yine 8mm allen anahtarıyla tapayı saatin aksi yönüne çevirerek açın.

sanziman-yagi-2

Tapayı üzerinize yağ sıçratmamaya özen göstererek yerinden çıkarın.

sanziman-yagi-3

Boşaltma tapası en alt nokta olduğu için yağ ısınmasa da akacaktır, ancak ısınması tamamen arınması için gereklidir. Tüm sıvı boşaldığında tapayı sıkın. Smart tarafından tavsiye edilen sıkma torku 43.0Nm şeklindedir.

sanziman-yagi-4

Eğer iki adet bir litrelik ambalajda yağ aldıysanız şişeleri sıkarak kolayca doldurabilirsiniz. Eğer iki litrelik tek ambalaj aldıysanız bunu yapmaya yer kalmayacaktır.

sanziman-yagi-5

Bu durumda yeteli uzunlukta bir hortum alarak kaputun üzerinden aşağı sarkıtın. Bir ucunu doldurma deliğine geçirin, diğer ucunda da bir huni takın. Bu şekilde kolaylıkla doldurabilirsiniz.

sanziman-yagi-6

Sıvıyı yavaşça boşaltın. Delikten taşmaya başladığında doğru seviyeye ulaşmışsınız demektir. 1.4 litre sıvı almalıdır. Tapayı tekrar kapatın. Kapatma kuvveti olarak Smart 43.0Nm tavsiye etmektedir.

Fortwo 451

Şanzıman sıvısı değişimi eski ForTwo ve Roadster ile aynıdır. En büyük fark boşaltma deliğinin yeridir. Şanzıman gövdesinin sağ alt kısmında bulunmaktadır.

sanziman-yagi-7

Doldurma tapası ise daha yukarıda ve şanzıman gövdesinin sol tarafındadır.

sanziman-yagi-8

Sıvı kapasitesi 2.3 litredir.

Sıvı Kapasiteleri

Fortwo ve Roadster aynı şanzıman gövdesini, dolayısı ile aynı miktarda sıvı kullanmaktadır. 451 model numaralı ForTwo araçların şanzımanı daha büyük olduğu için daha fazla sıvı almaktadır :

It is worth noting that the new smart fortwo (451) gearbox is much larger so takes more fluid.

450: 1.4 litre
451: 2.3 litre
452: 1.4 litre
454: 2.5 litre

Hangi Sıvıyı Kullanmalısınız?

450 ForTwo ve Roadster için;

– ATF

– MB 236.14 kodlu

– BB00.40-P-0236-14A

451 ve 454 Kodlu ForTwo için;

– ATF

-MB 235.72  kodlu sıvıları kullanabilirsiniz.

Tapalar Sıkışmış İse

Üst Tapa

Eğer üst tapa sıkışmış ve açılmıyor ise yapılacak en iyi şey olduğu gibi bırakmaktır. Mutlaka yağ eklemeli/değiştirmeliyseniz WD40 gibi pas ve korozyon çözücü bir sprey uygulayıp birkaç saat bekleterek tekrar deneyiniz. Tapanın çevresini ısıtmak da yardımcı olabilir. Son çare olarak tapaya bir tornavida dişi açarak çekiç ve keski ile vurarak dönmesini sağlayabilirsiniz.

Alt Tapa

Eğer üst tapayı açabiliyor ama alt tapayı açamıyorsanız, endişelenmeyin. Tapayı açmaya çalışmak yerine bir yağ çekme pompası edinerek şanzımanın içindeki sıvıyı boşaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın