ABS Halkaları Nerededir?

Tetikleme halkaları şaftların bitiminde, tekerlek göbeğinin (porya) hemen önünde yer alır.

smart-abs-tetik-halkasi

Halkaları görmenin en kolay yolu tekerleği çıkarıp poryanın hemen üzerinden bakmaktır.

smart-abs-tetik-halkasi-2

Yuvarlak içinde görülen bir dişli halkadır. Bir sensör tarafından okunur.

smart-abs-tetik-halkasi-3

Dişler “açık”, girintiler “kapalı” olarak okunur. Dişlinin dönüşü hızlandıkça sensörün açılıp kapanma frekansıyla tekerleğin dönüş hızı saptanır ve ECU‘ya bildirilir. Bu dişlerden birinin zarar görmesi ya da dişlinin çatlaması halinde ECU’ya karmaşık sinyaller gider. ECU tekerleğin patinaja kaldığını düşünerek ABS’yi devreye sokar.

Arka ABS Halkalarının Kontrolü

Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. El freni inik haldeyken aracınızı krikoya kaldırmanız ve vitesi boşa almanız gerekmektedir. Son olarak başınızı davlumbazın içine sokmanız da gerektiği için lütfen yönergeleri dikkatle takip ediniz.

Aracınızı düz bir zemine park edin, vitesi boş, el frenini inik vaziyete getirin. Aracınız herhangi bir yöne kaymıyor olmalıdır. Üzerinde çalışmadığınız diğer üç tekerleğe takoz koyun. Üzerinde çalışacağınız tekerlek henüz yerdeyken bijonları biraz gevşetin.

Aracı krikoyla kaldırın, tekerleğin tamamen yerden kesildiğinden emin olun. Bijonları çıkarın ve tekerleği araçtan ayırın. Devam etmeden önce diğer tekerleklerin takozlarının sağlam pozisyonda olduklarını mutlaka kontrol edin.

Tekerlek göbeğinin üstünden bakarak tekerlek göbeğini yavaşça çevirin. Bu sayede ABS halkası da dönecektir. Kırık, çatlak ve deformasyonlara karşı kontrol edin. Sağlamsa diğer arka tekerleğe de aynı işlemleri uygulayın.

Ön ABS Halkalarının Kontrolü

Bozulan ön ABS halkalarıyla ilgili hiçbir olay yaşanmamıştır. İyi korunmakta ve neredeyse hiç paslanmamaktadır. Yine de kontrol etmekte fayda vardır.

Fren diskini ve kaliperini çıkarın. Orta göbeği sökerek ortadaki civataya ulaşın. Orta göbeği sökerken zarar vermeme ihtimaliniz neredeyse yoktur, fiyatına bakıldığında çok da dert etmenize gerek yoktur. E14 merkez civatayı (gergi civatası) sökerek tekerlek göbeğini çıkarın. Kendiliğinden kayarak çıkmazsa çekmeyin, yukarı doğru kaldırın.

ABS halkası çıkarttığınız göbeğin arkasında yer almaktadır. Sensörü bir bez parçasıyla temizleyin. Ön ABS halkaları ön rulmanlara bağlıdır, dolayısıyla rulmanları değiştirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Eğer Çatlak ABS Halkasına Rastlarsam Ne Yapmalıyım?

Üç seçeneğiniz var : Aksları değiştirebiliryeni tetik halkaları takabilir ya da mevcut olanları onarabilirsiniz.

Bir cevap yazın