Kaçıran veya kötü ayarlanmış debriyaj için üç standart tamirat yolu vardır : MB Star makineye bağlanarak debriyaj aktüatörünün yeniden ayarlanması, eğer makine hata verirse yeni aktüatör takılması, son çare olarak ise yeni debriyaj takılması.
Semptomlar neredeyse aynı olduğu için bu deneme-yanılma yollarına gidilmektedir. Ancak bunları denerken binlerce lira harcayabilirsiniz, buna rağmen sorununuz hiç çözülmeyebilir.
Bir Hikaye (alıntıdır)
Özel bir Smart servisinde bir araca performans debriyajı takılır, elektronik ve mekanik olarak ayarlanır. Gayet sağlıklı çalışan debriyaj 100km sonra kaçırmaya ve vites geçişlerinde motor devri yukarı fırlamaktadır. Araç servise alınır, debriyaj tekrar ayarlanır. Yaklaşık yine 100km yol yapıldıktan sonra sorun tekrar görülür. Yeni bir performans debriyajı takılır ancak problem devam eder. Aktüatörün arızalı olduğundan şüphelenilerek yeni bir debriyaj aktüatörü takılır. Tüm ayarlamalara rağmen sorun çözülememiştir. O anda aktüatörü daha yakından incelemeye karar verirler.

Debriyaj Aktüatörü

Debriyaj aktüatörünü aracın altında, intercooler girişinin hemen arkasında görebilirsiniz :

smart-debriyaj-akuatoru

İşaretli civatalar söküldüğünde araçtan kolaylıkla ayrılır.

smart-debriyaj-akuatoru-2

Kırmızı işaretli elektrik motoru bir sonsuz civata yardımıyla hilal şeklinde bir dişliyi hareket ettirir. Bu dişli eksen üzerinde bulunan bir kolu hareket ettirir. Bu kol yeşil işaretli debriyaj aktüatör çubuğunu hareket ettirerek debriyajı çalıştırır.

İki Ana Problem

Öncelikle, kasa ve aktüatör arasındaki izolasyon oldukça verimsizdir. İki ucu da serbest olan izolasyon kasaya da fiziksel olarak tutturulmamış, klips ya da kablo bağı ile sabitlenmiştir. Parçanın araç üzerindeki pozisyonu da göz önünde bulundurulunca içine su, çamur ve ufak partiküllerin girmesi kaçınılmazdır. Bilindiği gibi dişliler de çamur ve kum gibi pislikleri sevmezler.

İkinci sorun aktüatörde kullanılan malzemelerdir. Tüm iç mekanizması plastik ve naylondan imal edilmiştir. Gresle yağlandığı sürece sorun yaratmaz ama plastik zamanla gresi emer ve çözünmeye başlar. Bu parçada plastik tarafından emilemeyen bir gres kullanıldığını düşünüyoruz.

En büyük problem iki sorunun birleşmesidir.

Zayıf izolasyon kutu içine toz ve su girmesine sebep olur, bu pislik gresle karışır. Gres, su ve toz bir bulamaç haline gelir ve tüm mekanizma işlemez olur.

Çözüm

Öncelikle motoru civatalarını sökerek çıkarın. Bir bez parçasıyla sonsuz civatayı temizleyin. Temizlemek için WD40 KULLANMAYIN. Beyaz lityum sprey gres yağıyla yağlayın.

Lütfen, WD40 kullanmayın. WD40 joker olarak kullanılsa da, su itici özellik barındırsa da aynı zamanda temizleyiciler, korozyon önleyiciler, sıkıldığı zeminin içine işlemesini sağlayacak kimyasallar ve yağ içerir. Kısa vadede etkili gözükse de bu gibi durumlarda plastiğin yapısını bozacaktır.

Lastik izolasyonu çıkarın ve aktüatör çubuğunu sökün. Balata temizleyici spreyin ucuna bir pipet takarak bolca sıkıp dişlileri temizleyin. Yeterince temiz gözüktüğünde kutu içinde kalan temizleyiciyi silkeleyerek dökün. Motoru çıkarın ve aktüatörün içine az miktarda sprey gres püskürtün. Aktüatör kolunu ve plastik contayı tekrar yerine takın. Kablo bağı ile kasayı sıkıca bağlayın. Yağlama işlemi için başka herhangi bir malzeme kullanmayın. Aracınıza tekrar monte edilebilecek hale geldi, ancak henüz monte etmemelisiniz.

Soru : Motoru Çıkarttım, Şimdi Aktüatör Yerine Sığmıyor?

Bu genellikle görülen bir durumdur. Motoru aktüatörden iyice temizleyebilmek için yerinden çıkattınız. Sorun, motoru yerinden çıkartmak yayın aktüatör kolunu tamamen dışarı itmesine yol açar. Kol aktüatörün yerine tekrar takılabilmesi için fazlasıyla uzundur. Önce motoru aktüatörün içine koyarak monte edin.

Ayağınızı frende tutarak vites kolunu (vitesi geri pozisyonunda bırakarak parkettiğinizi varsayarak) önce N (boş) pozisyonuna, sonra tekrar geri (R) pozisyonuna alın. Aracı kapatıp aktüatörü monte edebilirsiniz. Bu hızlı vites değişimiyle motor aktüatörü tekrar eski pozisyonuna getirecek, artık parça yerine sığacaktır.

Sonuç

Debriyajın mekanik ve elektronik olarak ayarlanması sorunu çok kısa süreliğine çözdü. Aktüatör temizliği ve bakımı sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırdı.

Bir cevap yazın