Önemli Bilgi : Bu tamirat SE Drive aracın üzerindeki yerinde takılıyken yapılabilmesine rağmen sökerek yapmanız tavsiye edilir. Zarar görebilecek kablolarla karşılaşacaksınız, ancak dikkatli olursanız sorun yaşamazsınız. SE Drive’ın sökülmesiyle ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Bu Tamirat Ne İşe Yarıyor?

Sorun SE Drive’ın içinde oluşuyor. Kutunun içinde vites değişimini kumanda eden PCB’yi ve kontak göbeğini tutan, her iki tarafından üçer klipsle kutuya sabitlenmiş bir saplama var.
Eğer klipsler kendiliğinden atarsa saplama yerinden çıkar, kontak göbeğindeki elektrik anahtarı kontak göbeğinden uzaklaşır. Bu iki parçanın birbiriyle teması kesilirse aracı çalıştırmanın hiçbir yolu yoktur.

Kayan metal plakanın yerinden oynaması sonucu vites kolunun tam hareketini yapamıyor olması da muhtemeldir. Bu tamiratla dağılan parçaları birleştirip saplama için daha sağlam ayaklar yapabilirsiniz.

Tamirat

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iki nokta işaretleyin. Ölçülere sadık kalmazsanız kablolara ve PCBye zarar verirsiniz. Bu iki noktanın altından hiçbir kablo geçmemektedir.

smart-se-drive-tamiri-1

Güvenle delebilmek için maktabınıza kısa bir uç takmanızı tavsiye ederiz. 4mm uç uzunluğu yeterlidir. Daha uzun uçlar SE Drive’a zarar verebilir.

smart-se-drive-tamiri-2

Delikleri yavaşça ve nazikçe delin. Yumuşak plastik az güç harcayarak kolayca delinecektir.

smart-se-drive-tamiri-3

Daha büyük bir matkap ucuyla deliklere havşa açın. Bu havşanın sebebi vida başının plastiğe gömülerek kendiliğinden çıkmasını veya hareket etmesini, dolayısıyla kapağa değmesini engellemektir.

smart-se-drive-tamiri-4

En kısa başlı vidaları bulmalısınız. Plastik kalınlığı 4mm ancak havşa açarak bu et kalınlığının bir kısmını kaybedeceksiniz. Aşağıdaki resimde 3.5mm vidalar kullanılmıştır. Vida başları çok az da olsa çıkıktır.

smart-se-drive-tamiri-5

Eğer vida başlarınız çıkıntı yaparsa üzerlerine bir miktar koli bandı yapıştırarak kablolara sürtmesi ve zarar vermesi ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

smart-se-drive-tamiri-6

Bir cevap yazın